Jak wygląda regeneracja produktów w Zakładzie Produkcyjnym firmy AS-PL?
Regeneracja w najprostszym ujęciu to dawanie drugiego życia produktom. Jest alternatywą dla zakupu nowej części, co może wiązać się z wysokimi kosztami. Polega ona na zdiagnozowaniu tzw. Core, czyli rdzenia produktu, który podlega regeneracji, najczęściej po kompleksowym demontażu na poszczególne części składowe oraz wymianie uszkodzonych elementów na nowe.
Każdy etap procesu przeprowadzany jest przy zastosowaniu zaawansowanych technologicznie urządzeń. Rdzenie do regeneracji pozyskiwane są od wyspecjalizowanych firm i spełniają określone przez zamawiającego normy i wymagania.
Na początku procesu rdzeń poddawany jest testom i jeśli są one pozytywne, wówczas jest dekompletowany na pojedyncze elementy, które są ponownie weryfikowane.
Potem, w zależności od elementu, trafiają one m.in. do myjni, piaskarki czy maszyny wibrościernej.
Następnie podzespoły poddawane są uszlachetnieniu, odświeżeniu, a stojany i wirniki są także lakierowane. Robi się to, aby uniknąć przebić izolacji oraz zabezpieczyć je przed korozją.
Nie wszystkie elementy podlegają procesowi regeneracji. Takie części, jak łożyska czy szczotki zawsze są wymieniane na nowe.
Odnowione elementy są pakowane i znajdują się w magazynie do momentu pojawienia się na nie zamówienia. Wtedy są kompletowane i przechodzą test sprawdzający poprawność działania układu elektrycznego.
Na końcu odbywa się test końcowy, z którego raport dołączany jest Klientowi wraz z produktem.
Przy procesie regeneracji obowiązują standardy takie same, jak przy montażu nowego alternatora czy rozrusznika. Zużyte elementy są wymieniane, a te wstępnie sklasyfikowane jako sprawne, poddaje się dodatkowej weryfikacji. Spowodowane jest to koniecznością wykluczenia ewentualnych komplikacji na linii montażowej. Wymienione części mają najwyższą jakość. Zregenerowany produkt nie odbiega jakością od produktu nowego.