Zalety procesu regeneracji – podejście ekonomiczne
Regeneracja jest to działanie, które polega na przywróceniu właściwości użytkowych poddanym jej częściom zużytym lub uszkodzonym. Jest ona procesem bardzo złożonym. Poniżej znajduje się krótki opis przeprowadzania procesu w Zakładzie Produkcyjnym firmy AS-PL oraz jego zalet z punktu widzenia ekonomii.
Na początku konieczne jest pozyskanie odpowiednich rdzeni (z ang. core), które będą regenerowane. Dostarczają je wyspecjalizowane firmy wg określonych wytycznych. Potem, od testu rdzenia i przejściu przez niego pozytywnie przez wszystkie etapy weryfikacji, rozpoczyna się proces regeneracji. Rdzeń jest następnie rozbierany na części pierwsze, które trafiają do myjni, piaskarki czy maszyny wibrościernej. Kolejnym etapem jest uszlachetniane i odświeżane, a stojany i wirniki poddawane są także procesowi lakierowania. Następnie produkty są kompletowane i poddawane testowi weryfikującemu poprawność montażu i działanie układu elektrycznego oraz testowi końcowemu, którego wynik jest dostarczany klientowi wraz z produktem.
Rozpatrując proces w kategoriach ekonomicznych, trzeba zauważyć, iż produkt zregenerowany w Zakładzie Produkcyjnym firmy AS-PL nie odbiega właściwościami od jego odpowiednika OEM (Original Equipment Manufacturer). Przy regeneracji alternatora/rozrusznika mają zastosowanie takie same standardy, jak w przypadku montażu zupełnie nowego urządzenia. Różni się on natomiast ceną, a więc jest konkurencyjną alternatywą dla produktu OEM.
Etap testów, jakim poddawany jest rdzeń, stanowi oszczędność dla samej firmy. Dzięki ich wykonaniu można wyeliminować od razu uszkodzone elementy nienadające się do dalszego procesu, a co za tym idzie obciążenie maszyn oraz ludzi zajmujących się kolejnymi etapami regeneracji. Razem z wieńczącym proces testem końcowym, regeneracja eliminuje dużą liczbę potencjalnych zwrotów produktów oraz związane z nimi koszty pracy i transportu itp.