Zalety procesu regeneracji alternatora – podejście ekologiczne
Zamiast wymieniać alternator na nowy... możemy poddać go procesowi regeneracji! W jaki sposób przebiega ten proces i dlaczego jest to świetne rozwiązanie z ekologicznego punktu widzenia?
Regeneracja jest to działanie, które polega na przywróceniu właściwości użytkowych poddanym jej częściom zużytym lub uszkodzonym. Jest ona procesem bardzo złożonym. Poniżej znajduje się krótki opis przeprowadzania procesu w Zakładzie Produkcyjnym firmy AS-PL oraz jego zalet z punktu widzenia ekologii.
Na początku konieczne jest pozyskanie odpowiednich rdzeni (z ang. core), które będą regenerowane. Dostarczają je wyspecjalizowane firmy wg określonych wytycznych. Potem, od testu rdzenia i przejściu przez niego pozytywnie przez wszystkie etapy weryfikacji, rozpoczyna się proces regeneracji. Rdzeń jest następnie rozbierany na części pierwsze, które trafiają do myjni, piaskarki czy maszyny wibrościernej. Kolejnym etapem jest uszlachetniane i odświeżane, a stojany i wirniki poddawane są także procesowi lakierowania. Następnie produkty są kompletowane i poddawane testowi weryfikującemu poprawność montażu i działanie układu elektrycznego oraz testowi końcowemu, którego wynik jest dostarczany klientowi wraz z produktem.
Rozpatrując regenerację w kategoriach ekologicznych, trzeba zauważyć, iż niesie ona za sobą wykorzystanie używanych części i co za tym idzie, redukcję ilości powstałych odpadów. Bez tego procesu, wszystkie rdzenie trafiałyby w całości na wysypiska.
Sam proces jest stale analizowany i usprawniany. Minimalizowana jest liczba odpadów produktowych i wykorzystana jest jak największa ilość elementów pochodzących z regenerowanego rdzenia. Podczas regeneracji w Zakładzie Produkcyjnym AS-PL wykorzystuje się nawet do 89% elementów rdzenia. Redukcji ulega także zużycie mediów przeznaczonych do procesu.
Zregenerowany produkt nie odbiega właściwościami od jego odpowiednika OEM (Original Equipment Manufacturer).