Co należy sprawdzić w samochodzie przed dłuższym wyjazdem?
Co znajdziesz w artykule:
Nic nie może tak zepsuć podróży, jak… awaria samochodu setki kilometrów od domu. Na urlop czy świąteczny wyjazd wybieramy się z myślą, by odpocząć. Z relaksu nici, jeśli przez całą drogę będziesz martwić się o to, czy Twój samochód nie zawiedzie i bezpiecznie dojedziesz do celu. Dlatego zawczasu warto podjąć odpowiednie kroki, aby przygotować samochód do długiej podróży.
Co możesz zrobić, by nie utknąć w obcym mieście lub na poboczu drogi? Najlepszym rozwiązaniem jest regularne serwisowanie auta. Jednak oprócz serwisowania samochodu, zanim Twoja podróż zamieni się w nieoczekiwaną katastrofę, możesz zrobić szybki przegląd auta przed wyjazdem i wykonać kilka prostych konserwacyjnych czynności. Upewnienie się, że Twój samochód jest gotowy do podróży, powinno znajdować się na szczycie Twojej listy przygotowań do drogi. Zatem co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem na wakacje (tu przeczytasz o tym, jak wysoka temeratura może wpłynąć na Twój samochód) lub święta?
Sprawdzenie auta przed podróżą powinno obejmować:
KONTROLKI OSTRZEGAWCZE
Przegląd samochodu przed wyjazdem warto rozpocząć od sprawdzenia, czy auto samo nie daje znać, że konieczna jest szybka interwencja. Upewnij się, czy na desce rozdzielczej nie zapalają się kontrolki ostrzegawcze. Jak tylko zauważysz, że lampka jednego z systemów świeci się na czerwono, natychmiast dowiedz się, w czym problem, bo może być to bezpośrednie zagrożenie dla dalszej jazdy.
Po włączeniu zapłonu obserwuj też, czy wszystkie lampki przez chwilę migają. Jeśli w ogóle się nie zapalają, może to oznaczać, że wystąpił problem z elektryką i że możesz nie otrzymać ostrzeżenia, kiedy jakiś element Twojego samochodu będzie wymagał uwagi.
PŁYNY
Na pewno wiesz, jak ważny dla pracy silnika jest odpowiedni poziom oleju. Ale dla sprawnej jazdy istotne są też inne płyny, które należy kontrolować.
Olej silnikowy – aby sprawdzić poziom oleju silnikowego, zlokalizuj bagnet pod maską i upewnij się, że poziom oleju znajduje się między dwoma znacznikami min. i max. znajdującymi się na końcu bagnetu. Miarkę oleju można rozpoznać po żółtym pierścieniu. W razie potrzeby uzupełnij olej silnikowy, ale najpierw upewnij się, że używasz właściwego oleju zalecanego przez producenta. W trasie warto mieć w bagażniku litrową butelkę z odpowiednim płynem.
Płyn chłodzący – jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej temperatury silnika. Aby sprawdzić poziom płynu chłodzącego, znajdź zbiornik chłodnicy pod maską i upewnij się, że jego poziom znajduje się między liniami min. i max.
Płyn hamulcowy – jego zbyt niski poziom obniża bezpieczeństwo jazdy, może powodować zjawisko tzw. korka gazowego, i powinien skłonić do wizyty w warsztacie.
Płyn do spryskiwaczy – zbiornik płynu do spryskiwaczy należy regularnie uzupełniać, zwłaszcza przed dużą podróżą, a często także w jej trakcie. Płyn jest niezbędny do usuwania brudu, błota i owadów z przedniej szyby, a jego brak może sprawić, że będziesz miał ograniczoną widoczność. Kiedy temperatura spada poniżej zera, pamiętaj, by stosować zimowy płyn do spryskiwaczy, który nie zamarznie w przewodach i ich nie uszkodzi.
OPONY
Podczas sprawdzania samochodu przed wyjazdem zwróć uwagę na opony, w pierwszej kolejności na dwie rzeczy – ciśnienie w oponach oraz ich bieżnik.
Ciśnienie w oponach – upewnij się, że opony nie są nadmiernie napompowane lub niedopompowane. Niedopompowane opony są główną przyczyną ich pękania, co podczas jazdy z dużą prędkością może spowodować wypadek. Nie zapomnij również sprawdzić ciśnienia w kole zapasowym.
Bieżniki – jeśli nie są wystarczająco głębokie, przyczepność jest mniejsza, co obniża stabilność prowadzenia i wyczucie samochodu, a to może grozić wypadkiem.
Pęknięcia lub wybrzuszenia – sprawdź opony pod kątem wszelkich anomalii, takich jak pęknięcia czy wybrzuszenia. Pokonywanie na co dzień dziur w jezdni czy wysokich krawężników może odbić się na oponach, a uporczywe uderzenia mogą powodować wybrzuszenia i osłabienie ściany bocznej opony.
Koło zapasowe, podnośnik i klucz do kół – jeśli podczas podróży złapiesz gumę, będziesz musiał założyć zapas, ale uda Ci się to tylko wtedy, gdy będziesz mieć przy sobie podnośnik. Z kolei bez klucza do śrub nie będziesz w stanie zdjąć uszkodzonego koła. Jeśli nigdy wcześniej nie zmieniałeś koła, dobrym pomysłem może być wcześniejsze tego przećwiczenie.
ŚWIATŁA
Upewnij się, że: reflektory samochodowe, światła hamowania, światła cofania, kierunkowskazy i wewnętrzne światła w kabinie są sprawne. W zależności od rodzaju samochodu wymiana żarówek może być zupełnie prosta lub może nastręczać problemów. Aby oszczędzić sobie kłopotów i nie ryzykować, warto przed wyjazdem zajechać do sprawdzonego warsztatu, w którym mechanik zamontuje nowe żarówki zamienne.
WYCIERACZKI
Bez względu na to, czy jedziesz na letnie wakacje czy świąteczny urlop – mogą towarzyszyć Ci deszcz lub śnieg. By mieć dobrą widoczność i jak najlepszy komfort jazdy w trudnych warunkach, musisz zadbać o sprawne wycieraczki. Upewnij się, czy ich pióra nie mają pęknięć na gumowej krawędzi, co może uniemożliwić usuwanie wody lub pozostawianie smug na linii widzenia.
SPRYSKIWACZE
Sprawdź, czy spryskiwacze przedniej i tylnej szyby równomiernie spryskują ich powierzchnie. Jeśli dysze są zapchane, wyreguluj je odpowiednio. Możesz również zarządzać kątem wyrzucania płynu.
KLIMATYZACJA
Chociaż nie jest to kluczowe dla bezpieczeństwa, jazda bez działającej klimatyzacji samochodowej może sprawić, że podróż będzie nieprzyjemna. Sprawna klimatyzacja podczas upałów dba o odpowiednią temperaturę, w chłodne dni lub zimą pomaga usunąć zamglenia z szyb. Jeśli więc nie używałeś jej od dawna, dobrym pomysłem jest przetestowanie jej przed wyjazdem – poproś swojego mechanika o naprawienie wszelkich problemów, abyś mógł czuć się komfortowo podczas godzin spędzonych w samochodzie. W warsztacie także nabijesz i wyozonujesz klimatyzację.
AKUMULATOR
Problemy z akumulatorem mogą się dawać we znaki szczególnie zimą, jednak także wysokie temperatury są dla niego niekorzystne. Upewnij się, że akumulator działa prawidłowo, ponieważ zarówno przeładowanie, jak i niedoładowanie mogą poważnie uszkodzić żywotność akumulatora. Nie tylko przy okazji dłuższej podróży warto pamiętać o prawidłowej eksploatacji akumulatora w samochodzie.
WYPOSAŻENIE
Niezbędnymi elementami wyposażenia samochodu w Polce są gaśnica i trójkąt ostrzegawczy (przeczytaj o tym, jakie akcesoria trzeba, a jakie warto mieć zawsze w samochodzie). Jeśli jednak będziesz podróżować po innych krajach, sprawdź, co musisz mieć ze sobą, by uniknąć mandatu. W podróży mogą przydać Ci się także:
- dobrze skompletowana apteczka,
- ściereczki do czyszczenia brudnych szyb, reflektorów lub wycieków itp.
- ciepły koc w bagażniku,
- zapasowy kluczyk do samochodu w portfelu na wypadek, gdybyś zamknął kluczyki w samochodzie,
- ładowarka samochodowa do telefonu.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój samochód jest gotowy na długie godziny jazdy i intensywną eksploatację, przeprowadź kompleksową kontrolę stanu technicznego w warsztacie sieci EuroWarsztat. Nasi mechanicy doradzą Ci w zakresie wymaganej konserwacji, podpowiedzą, co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem, usuną drobne awarie lub przeprowadzą konieczne naprawy.