Włącz ekomyślenie i zadbaj o recykling akumulatora
Zgodnie z prawem, pozostawienie akumulatora w lesie lub innym nieprzeznaczonym do tego miejscu jest wykroczeniem karanym grzywną. Obowiązkiem każdego kierowcy jest oddanie starego akumulatora do punktu sprzedaży lub punktu zbiórki.
W związku z tym, że substancje wchodzące w skład akumulatora (elektrolit i metale ciężkie) są toksyczne dla ludzi oraz środowiska i nie ulegają szybkiej neutralizacji, prawidłowej utylizacji akumulatorów nie sposób przecenić. Recykling akumulatorów pozwala odzyskać i ponownie wykorzystać ponad 95% zawartych w nim surowców. Pozyskany z akumulatorów plastik przetwarza się na granulki, które następnie wykorzystuje się do produkcji nowych obudów i pokryw. Z odzyskanego i przetopionego na sztaby ołowiu wytwarza się nowe kratki i tlenek ołowiu. Z kolei elektrolit neutralizuje się i poddaje obróbce chemicznej, by otrzymać wykorzystywany ponownie kwas siarkowy.
Zwrot starego lub zużytego akumulatora to także korzyść dla naszego budżetu – każdy kierowca, który przy zakupie nowego akumulatora odda stary, nie jest zobowiązany do uiszczenia tak zwanej opłaty depozytowej.
Oddając akumulator do recyklingu, musimy prawidłowo zidentyfikować jego typ: ołowiowy lub litowy. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa, gdyż wprowadzenie akumulatorów litowych do procesu zbierania i recyklingu akumulatorów ołowiowych grozi pożarem i wybuchem. Informację o typie akumulatora znajdziemy na etykiecie, na której widnieje symbol Pb dla akumulatorów ołowiowych lub Li dla akumulatorów litowych. Wskaźnikiem jest też waga, gdyż przy podobnych wymiarach akumulatory litowe są znacznie lżejsze od ołowiowych.
>>>>>>>Dobierz odpowiedni akumutalor w najbliższym EuroWarsztacie