Czy światła Twojego samochodu są gotowe na jesień i zimę?
06 listopada 2023
Co znajdziesz w artykule:
Zbliżają się chłodniejsze miesiące, a z nimi krótsze dni i trudniejsze warunki na drodze. Większość kierowców wie, że w tym czasie należy wymienić opony i wlać zimowy płyn do spryskiwaczy. A czy zastanawiałeś się nad odpowiednim przygotowaniem świateł w swoim samochodzie? Dowiedz się, dlaczego to takie ważne.
W trakcie jazdy w trudnych lub złych warunkach, kiedy pada deszcz lub śnieg i szybko robi się ciemno, odpowiednie oświetlenie może być kluczem do uniknięcia stłuczki czy wypadku. Nawet jeśli światła działają poprawnie, opady czy zanieczyszczenia mogą je osłabiać. Właściwe przygotowanie pomoże Ci widzieć lepiej i być lepiej widocznym na drodze.
Dokładne przygotowanie świateł samochodowych do jazdy w trudnych warunkach jesienno-zimowych jest więc pożądane. Możesz to zrobić w kilku krokach.
Przeczytaj więcej: Zimowe akcesoria do samochodu, które warto mieć
Krok 1. Źródła światła w samochodzie – sprawdź wszystkie po kolei
Przetestuj wszystkie źródła światła w samochodzie, czy na pewno działają tak, jak powinny. Wymień przepalone lub słabnące żarówki. Jeśli wykorzystujesz ich starszy typ, warto rozważyć wymianę na nowocześniejsze i wydajniejsze źródła światła.
- Mijania i drogowe – włącz światła i upewnij się, że obie żarówki świecą równomiernie.
- Przeciwmgielne – te światła są kluczowe podczas jazdy w mglistych jesiennych warunkach. Sprawdź zarówno tylne, jak i przednie (jeśli samochód jest w nie wyposażony). Upewnij się, że są sprawne i wiesz, jak je włączyć. W wielu samochodach światła przeciwmgielne przednie i tylne włączają się oddzielnie – warto znać lokalizację obu przełączników.
- Kierunkowskazy i światła stopu – poproś kogoś o pomoc w sprawdzeniu, czy działają, podczas włączania kierunkowskazów oraz przy naciśnięciu pedału hamulca.
- Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – upewnij się, że tablica jest dobrze oświetlona i czytelna. Jesienią i zimą, kiedy na drogach może zalegać błoto, zwracaj na to większą uwagę.
Warto wiedzieć!
Bywa, że nawet jeśli żarówka wygląda na sprawną, może nie świecić z pełną mocą. Warto zwrócić uwagę na różnice w jasności pomiędzy żarówkami.
Krok 2. Reflektory – zadbaj o ich czystość
Użyj płynu do mycia szyb lub specjalnego preparatu do czyszczenia reflektorów, żeby usunąć brud i inne zanieczyszczenia. Zimą czyść reflektory regularnie, żeby pozbyć się osadów z soli czy błota. Jeśli reflektory są matowe, zastosuj zestaw do odnowienia reflektorów. Polerowanie może przynieść zaskakująco dobre rezultaty w kwestii poprawy jakości oświetlenia.
Warto wiedzieć!
Matowe, porysowane lub zabrudzone reflektory mogą rozpraszać światło, powodując nieprawidłowe oświetlenie drogi mimo właściwego ustawienia.
Krok 3. Żarówki odpowiednie do trudnych warunków – wybierz według potrzeb
Wybór odpowiedniego typu żarówki do samochodu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim najpierw upewnij się, jakie żarówki są kompatybilne z Twoim modelem samochodu. Instrukcja obsługi pojazdu zwykle podaje informacje na ten temat. Znalezienie odpowiedniego produktu do samochodu w łatwy i szybki sposób umożliwia także wyszukiwarka samochodowych źródeł światła OSRAM.
Pamiętaj też, że żarówki o tej samej mocy mogą dawać różne natężenie światła w zależności od producenta i technologii. Zanim zdecydujesz się na konkretne żarówki, weź pod uwagę swoje potrzeby i warunki, w jakich samochód jest eksploatowany.
- Jeśli często będziesz jeździć już po zmroku lub w nocy, warto zainwestować w żarówki wytwarzające więcej światła, które nie tylko bardziej oświetlają drogę, ale też sięgają dalej, co pozwala na wcześniejsze dostrzeżenie przeszkód i potencjalnych zagrożeń, dając więcej czasu na odpowiednią reakcję.
W takich warunkach sprawdzą się m.in. żarówki halogenowe OSRAM Night Breaker 200 wytwarzające do 200% jaśniejsze światło w porównaniu z minimalnymi wymaganiami norm homologacyjnych lub lampy ksenonowe OSRAM Xenarc Night Breaker Laser wytwarzające do 220% jaśniejsze światło.
- Jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy i auto musi zapewniać maksimum bezpieczeństwa niezależnie od pogody, szczególnie w mglistych warunkach czy podczas opadów deszczu czy śniegu, warto postawić na żarówki o wyższym kontraście i intensywności, które mogą znacznie poprawić widoczność.
Idealnie sprawdzą się tu źródła światła marki OSRAM z serii Cool Blue Intense – żarówki i lampy ksenonowe o wyjątkowo białym świetle, które poprawią kontrast i widoczność na drodze. Docenią je także z pewnością kierowcy, którym wygląd pojazdu nie jest obojętny.
- Jeżeli jeździsz głównie po ulicach w mieście i zależy Ci po prostu na wysokiej skuteczności i niezawodności oświetlenia, warto kupić żarówki, które charakteryzują się dłuższą żywotnością od standardowych.
Dobrym rozwiązaniem okażą się tu żarówki halogenowe lub lampy ksenonowe z serii OSRAM ULTRA LIFE o 4-krotnie dłuższej trwałości w porównaniu do źródła standardowego.
Przy wyborze żarówek lub lamp ksenonowych weź pod uwagę stosunek ich ceny do jakości. Wybór tanich żarówek jest kuszący, często jednak tańsze żarówki są mniej wydajne i mniej trwałe. Renomowane marki, takie jak OSRAM, oferują żarówki wysokiej jakości, które zapewniają lepsze oświetlenie drogi, są trwalsze i mogą poprawić bezpieczeństwo podczas jazdy.
Warto wiedzieć!
Podczas wymiany, nie dotykaj żarówki gołymi rękoma – tłuszcz przeniesiony na nią z palców może skrócić jej żywotność. Najlepiej używaj rękawic lub chusteczki podczas montażu nowej żarówki.
Przeczytaj więcej: Rodzaje i typy żarówek samochodowych
Krok 4. Ustawienie świateł – najlepiej zleć fachowcom
Po wymianie żarówek, ich kąt świecenia może się różnić od wcześniejszego ustawienia, nawet jeśli są to te same modele. Nowe nie zawsze oznacza dobrze ustawione. Świeżo wymienione, niewyregulowane światła lub ustawione przypadkowo mogą oślepiać innych kierowców.
Choć istnieją domowe sposoby regulacji świateł, bądź ostrożny z ich praktykowaniem. Różne poradniki proponują regulację świateł przy użyciu ściany garażu czy kartonu. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, postępuj według instrukcji, ale pamiętaj, że najlepszym wyborem będzie skorzystanie z profesjonalnego wsparcia fachowca w warsztacie samochodowym. Specjalistyczne narzędzia w warsztatach pozwalają na dokładne i precyzyjne ustawienie świateł. Dzięki temu kierowca ma pewność, że jego reflektory są ustawione zgodnie z przepisami i nie stanowią zagrożenia dla innych uczestników ruchu.
– Różne typy żarówek, halogenowe czy ksenonowe, mają różne charakterystyki świecenia. Dlatego ich ustawienie może różnić się w zależności od rodzaju żarówki. Dlatego zalecamy sprawdzenie ustawienia świateł po każdej wymianie żarówek lub raz do roku – podpowiada Andrzej Guzek, Network Manager sieci serwisów samochodowych EuroWarsztat. – Dodatkowo jeśli auto często jeździ z pełnym bagażnikiem lub przewozi ciężkie przedmioty, warto częściej kontrolować ustawienie reflektorów. Nadmierne obciążenie może powodować, że światła „patrzą” zbyt nisko, obciążony tył, że zbyt wysoko – wyjaśnia.
Krok 5. Układ elektryczny – sprawdź, czy dobrze działa
Problem ze źródłem świata lub zbyt szybkim przepalaniem się żarówki może wynikać nie z uszkodzonej żarówki, ale z problemów z układem elektrycznym albo niewłaściwym montażem. Dlatego sprawdź wszystkie przewody i złącza pod kątem widocznych uszkodzeń lub śladów korozji. W niektórych pojazdach problem z alternatorem lub baterią może wpływać na jakość oświetlenia.
W miarę zbliżania się jesieni i zimy, odpowiednie przygotowanie świateł samochodowych powinno zyskiwać coraz większy priorytet na liście rzeczy do zrobienia kierowców. Odpowiednia konserwacja oświetlenia to nie tylko kwestia techniczna, ale przede wszystkim troska o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Dlatego, zanim trudne warunki pogodowe nastaną na dobre, sprawdź stan świateł w swoim aucie.