Dlaczego warto sprawdzać, czy oświetlenie jest markowe?
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Badawczy ABC Rynek i Opinia, które zostały zlecone przez firmę OSRAM, zostało wykazane, że tylko 9% kierowców potrafi sprawdzić czy żarówki w ich samochodach są oryginalne. A ile osób poświęca czas, aby tego dokonać? Tylko 6%.
Jednocześnie tylko 17% respondentów w tym samym badaniu zdawało sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji stosowania podrobionej lampy ksenonowej lub żarówki. Oznacza to, że rozpowszechnianie podróbek jest niezwykle proste, co w rezultacie może wpłynąć na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Dlaczego oświetlenie samochodowe ma znaczenie?
Korelacja pomiędzy markowymi źródłami światła a bezpieczeństwem na drodze jest bardzo wyraźna. Oczywiście, każdy próbuje zaoszczędzić na różnego rodzaju produktach, w tym właśnie na żarówkach i lampach ksenonowych. Jednak nie można zapominać o fakcie, iż w razie wypadku koszty staną się o wiele wyższe.
Wykorzystując podrobione źródła światła należy pamiętać w jaki sposób mogą one wpłynąć na komfort kierowcy, funkcjonalność samochodu, a także na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. W szczególności warto zwrócić uwagę na takie nieuniknione konsekwencje, jak:
- problemy z elektryką - niewłaściwie skonstruowana żarówka czy lampa, co jest często spotykane w przypadku tańszych odpowiedników oryginalnych źródeł światła, może wpłynąć negatywnie na instalację elektryczną samochodu, powodując między innymi zwarcia, a nawet przepalenie poszczególnych komponentów,
- zbyt wysoka jasność światła - „zbyt” nigdy nie oznacza niczego dobrego, a w tym przypadku dotyczy to oślepienia pozostałych uczestników ruchu, co może doprowadzić do wypadków i innych zagrożeń,
- zbyt niska jasność światła - ta kwestia posiada dwa istotne aspekty:
- samochód, w którym zostały zamontowane niższej jakości źródła światła nie jest wystarczająco widoczny na drodze,
- kierowca może napotkać trudności w dostrzeżeniu przeszkód znajdujących się na ulicy.
- przerwy w działaniu żarówek lub lamp - jest to ściśle powiązane z argumentami w powyższym punkcie; nawet jeżeli żarówka zapewnia dokładnie taką jasność światła, jaka jest niezbędna, nieprawidłowo wykonana żarówka może w najmniej korzystnym momencie przestać działać (nawet jeżeli została niedawno kupiona).
Na co zwrócić uwagę?
Aby nie dokonać omyłkowo zakupu podrobionej lampy ksenonowej lub żarówki warto sprawdzić następujące kwestie:
- Opakowanie - jest to podstawowy i najłatwiejszy sposób na sprawdzenie, czy produkt jest markowy. Jeżeli źródło światła znajduje się w opakowaniu i posiada wyraźnie ukazaną nazwę marki, podstawowe oznaczenia, a także datę produkcji prawdopodobnie jest ono oryginalne. Nie warto decydować się na lampy bez opakowania bądź w tzw. „opakowaniach zastępczych” - w większości przypadków jest to jasny sygnał, że kupujemy produkt nieoryginalny, nawet jeżeli nie jest on tańszy od wersji markowej.
- Filtry - większość oryginalnych żarówek posiada zastosowane filtry, których zadaniem jest zwiększenie jakości światła oraz zredukowanie ich negatywnego wpływu na zdrowie innych, a także na reflektory samochodu. Najczęściej jest to filtr UV - warto upewnić się czy produkt, który chcemy kupić, go posiada. Podróbki najczęściej nie będą wzbogacone o tak niezbędne udoskonalenia.
- Natężenie światła - ten aspekt można zweryfikować dopiero po kupnie i zamontowaniu lampy lub żarówki, jednak jeżeli w porównaniu do poprzednich źródeł światła dostrzeżona zostanie zbyt wysoka jasność lub zbyt niska jasność oświetlenia, należy rozważyć zwrócenie produktu (na co konsument ma 14 dni od daty zakupu) bądź dokonanie dodatkowej weryfikacji oryginalności produktu (metody zostały przedstawione poniżej).
- Właściwe wykonanie - ciężko jest samodzielnie sprawdzić czy między innymi żarnik został prawidłowo wykonany z wysokiej jakości komponentów, ale jeżeli kierowca miał wielokrotnie styczność w przeszłości z oryginałami może zauważyć różnice pomiędzy markowym produktem a oczywistą podróbką.
Narzędzia do weryfikacji
Nie każdy jest specjalistą w zakresie żarówek i lamp ksenonowych, dlatego największe marki na rynku przygotowały liczne narzędzia, które mają za zadanie ułatwić konsumentom identyfikację podróbek. Do jednego z najpopularniejszych rozwiązań należy „The OSRAM Trust Program”, gdzie należy wpisać siedmiocyfrowy kod, który można znaleźć na każdym opakowaniu lamp ksenowych sprzedawanego przez tę markę. Po jego wpisaniu i zatwierdzeniu zostaje przedstawiona informacja czy produkt jest oryginalny, czy nie znajduje się w bazie wiedzy przedsiębiorstwa - co jest równoznaczne z potwierdzeniem, że jest to wyłącznie podróbka.
Jednak występują również sytuacje problematyczne. Na każdej żarówce lub lampie znajduje się unikalny kod, który zostaje wyświetlony w „The OSRAM Trust Program” po zatwierdzeniu kodu z opakowania. Może on nie zgadzać się z tym, co znajduje się na samym produkcie - wówczas warto skorzystać z kolejnej strony tej samej marki, www.czyoryginal.pl, gdzie eksperci na podstawie serii zdjęć kupionego źródła światła oceniają, czy jest on oryginalny.
W jaki sposób jeszcze można się zabezpieczyć?
Samodzielna weryfikacja czy lampa ksenonowa lub żarówka jest markowa jest oczywiście akceptowalna, ale nie zapewnia otrzymania wiarygodnej odpowiedzi. Aby uniknąć konsekwencji stosowania podrobionego produktu, które zostały wymienione powyżej, warto skorzystać z usług warsztatu oferującego wymianę żarówek w samochodzie.
Korzystając z usług EuroWarsztatu mamy pewność, że źródła światła zostaną prawidłowo zamontowane w pojeździe, a jednocześnie będą to wyłącznie oryginalne produkty sprawdzonych, znanych marek.
>>>> Sprawdź oświetlenie w serwisach sieci EuroWarsztat !!!