• EuroWarsztat i Febisponsorami programów w TVN Turbo
 • EuroWarsztat i NTN-SNRsponsorami programów w TVN Turbo
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie
 • Dbamy o bezpieczeństwosprawdzaj stan swojego pojazdu w naszych punktach serwisowych
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie

  Dlaczego układ klimatyzacji wymaga przeglądów?

  3 lipca 2019

  Każdego dnia poprzez uszczelnienia i przewody elastyczne czynnik chłodniczy wydostaje się w mniejszym lub większym stopniu z układu klimatyzacji. Jeżeli spada ilość czynnika chłodniczego to spada również zdolność pochłaniana przez niego odpowienio dużej ilości ciepła czyli wydajność klimatyzacji. W takiej sytuacji kompresor klimatyzacji musi odpowiednio dłużej pracować dla pochłonięcia tej samej ilości ciepła. W takiej sytuacji kompresor bardzo często się załącza obciążając znacznie sprzęgło elektro-magnetyczne i układ elektryczny. 

  Czynnik chłodniczy R134a na stronie wysokiego ciśnienia za skraplaczem, powinien przyjmować postać ciekłą. Wtedy to prawie całkowicie miesza się z olejem PAG tworząc ciecz jednorodą. Dochodząc do elementu rozprężnego powinien się znajdować w stanie ciekłym. Na elemencie rozprężnym dochodzi do rozprężenia czynnika i wtryśnięcia go do parownika. W parowniku dochodzi do odparowania czynnika do postaci gazowej  co skutkuje pobraniem ciepła z otoczenia. Olej natomiast po procesie rozprężenia, przyjmuje postać mgły olejowej o niskiej temperaturze. Zostaje on zassany do kompresora smarując go i również co jest bardzo ważne, przyczynia się wydatnie do jego chłodzenia..

  Mała ilość czynnika chłodniczego to niewystarczający przepływ oleju i upośledzone smarowanie ale również niedostateczne chłodzenie kompresora prowadzące do koksowania się oleju na stronie ssawnej kompresora (płyta zaworowa) i szybkiego zatarcia kompresora.

  A.Gertruda

  NRF

  Sprawdź układ klimatyzacji w najbliższym EuroWarsztacie

  >>>>>>>www.eurowarsztat.pl/mapa-warsztatow

  Newsletter

  Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu otrzymywania newslettera.
  Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może być w każdej chwili cofnięte.

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Groupauto Polska Sp. z o.o., z siedzibą Aleje Jerozolimskie 56C, 00-803 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO1 oraz uśude2 tj. na podstawie wyrażonej zgody w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany w formularzu rejestracji adres email.

  PEŁNA TREŚĆ KLAUZULI