• EuroWarsztat i Febisponsorami programów w TVN Turbo
 • EuroWarsztat i NTN-SNRsponsorami programów w TVN Turbo
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie
 • Dbamy o bezpieczeństwosprawdzaj stan swojego pojazdu w naszych punktach serwisowych
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie

  Jak ustrzec się przed awarią alternatora?

  21 października 2019

  Nadmierny hałas dobiegający z alternatora - przyczyny elektryczne

   

  Alternator jest źródłem prądu w pojazdach mechanicznych, gdzie ładuje akumulator. W najprostszym ujęciu jest on prądnicą prądu przemiennego,  zmienia  energię  mechaniczną  w  prąd  przemienny.  Prąd  w alternatorze wytwarzany jest w nieruchomych uzwojeniach stojana przez wirujące pole magnetyczne wirnika. Dzisiejsze alternatory sterowane są sygnałami cyfrowymi, dlatego kontrola ich jakości wymaga zastosowania najnowocześniejszych maszyn.

  Alternator zbudowany jest m.in. z: koła pasowego, obudowy przedniej, łożyska przedniego oraz jego blokady, wirnika, łożyska tylnego, uzwojenia, obudowy tylnej, prostownika, regulatora napięcia, osłony alternatora.

   

  Schemat budowy alternatora. Źródło AS-PL.   

   

  Alternator może sygnalizować ewentualną awarię na różne sposoby. Jednym z nich jest nadmierny hałas, jaki może z niego dobiegać. W tym przypadku możemy brać pod uwagę m.in. usterki o przyczynie pochodzenia elektrycznego.

   

  Przyczyny elektryczne:

  • Zwarcie uzwojeń stojana
  • Uszkodzenie (zwarcie diody/diod) mostka prostowniczego.

   

  W tym przypadku konieczne jest zdemontowanie alternatora, oszacowanie i wymiana uszkodzonych elementów i ze względu na konieczność wykonania niektórych czynności przy pomocy specjalistycznych narzędzi diagnostycznych, warto wykonać je w warsztacie.

  Dobrą praktyką jest  zwracanie  szczególnej  uwagi  na  sygnały  płynące z naszego pojazdu, aby móc zawczasu przeprowadzić odpowiednią diagnostykę oraz naprawy.

   

  Wykonaj diagnostykę alternatora w najbliższym w EuroWarsztacie!

  >>>>>>>www.eurowarsztat.pl/mapa-warsztatow

  Newsletter

  Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu otrzymywania newslettera.
  Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może być w każdej chwili cofnięte.

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Groupauto Polska Sp. z o.o., z siedzibą Aleje Jerozolimskie 56C, 00-803 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO1 oraz uśude2 tj. na podstawie wyrażonej zgody w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany w formularzu rejestracji adres email.

  PEŁNA TREŚĆ KLAUZULI