• Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie
 • Dbamy o bezpieczeństwosprawdzaj stan swojego pojazdu w naszych punktach serwisowych
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie

  Stabilizator zawieszenia - za co odpowiada i jakie są objawy usterki?

  4 września 2019

  Zawieszenie w samochodzie to nie tylko komfort podróżowania, ale również precyzja jego prowadzenia, przydatna w codziennej jeździe, a jeszcze bardziej w sytuacji awaryjnej, podczas której czasami dosłownie centymetry dzielić mogą nas od prawdziwej tragedii. Dlatego w trosce o nasz samochód i nasze bezpieczeństwo należy pamiętać o stabilizatorze – mimo, iż jego konstrukcja w wielu przypadkach nie zmieniła się od lat, nadal pozostaje istotnym elementem zawieszenia w samochodzie.

   

  W JAKIM CELU STOSOWANY JEST STABILIZATOR?

  W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że stabilizator jest łącznikiem pomiędzy ruchomymi częściami podwozia samochodu a jego sztywnym nadwoziem. Boczne przechyły nadwozia eliminowane są poprzez układ stabilizacji, składający się z łączników, tulejek oraz samego stabilizatora, wykonanego z pręta lub rury. Stabilizator jest stosowany w obrębie obu osi. W przypadku osi przedniej, zastosowanie stabilizatora przyczynia się do poprawy precyzji kierowania.

   

  JAK ZDIAGNOZOWAĆ USTERKĘ STABILIZATORA?

  Ocena stanu technicznego stabilizatora możliwa jest organoleptycznie, czyli poprzez „wychwycenie” słyszalnych i nietypowych dźwięków od strony zawieszenia lub przyrządowo, podczas kontroli parametrów geometrii zawieszenia i luzów w poszczególnych połączeniach elementów składowych układu. Z uwagi na bardzo ważną rolę stabilizatorów w zawieszeniu samochodu, zdecydowanie warto użyć części zamiennych odpowiadających jakością tym, które zostały fabrycznie zamontowane w naszym samochodzie. Doskonałym przykładem są stabilizatory oferowane na niezależnym rynku części zamiennych przez febi Bilstein. Jakość części zamiennych febi zapewni długą i bezproblemową eksploatację, a precyzja wykonania bezproblemowy montaż podczas naprawy zawieszenia przez wykwalifikowanego mechanika z sieć niezależnych serwisów Euro Warsztat.

   

  Newsletter

  Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu otrzymywania newslettera.
  Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może być w każdej chwili cofnięte.

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Groupauto Polska Sp. z o.o., z siedzibą Aleje Jerozolimskie 56C, 00-803 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO1 oraz uśude2 tj. na podstawie wyrażonej zgody w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany w formularzu rejestracji adres email.

  PEŁNA TREŚĆ KLAUZULI