• EuroWarsztat i Febisponsorami programów w TVN Turbo
 • EuroWarsztat i NTN-SNRsponsorami programów w TVN Turbo
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie
 • Dbamy o bezpieczeństwosprawdzaj stan swojego pojazdu w naszych punktach serwisowych
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie

  Awarie układu chłodzenia - jak sobie z nimi radzić?

  13 sierpnia 2019

  ROLA UKŁADU CHŁODZENIA

  Układ chłodzenia w samochodzie wydawać by się mógł rzeczą prostą, jednak w rzeczywistości w ostatnim czasie mocno ewoluował, znacząco zwiększając swoją wydajność. Było to niezbędne do zapewnienia optymalnych warunków pracy coraz mniejszym, a jednocześnie bardziej efektywnym silnikom, które producenci samochodów projektują z myślą o spełnianiu coraz ostrzejszych norm emisji spalin.

  Rola chłodzenia silnika jest niezwykle  istotna, gdyż układ musi zapewniać jednostce napędowej optymalne warunki pracy niezależnie od warunków otoczenia, a zatem zarówno podczas dużych mrozów, jak i mało sprzyjających upałów. Duże wahania temperatury powietrza w ciągu całego roku oraz coraz mocniej wysilone silniki samochodów sprawiają, że układ chłodzenia ma ciężką, ale i bardzo ważną pracę do wykonania.

  Warto wiedzieć, że w nowoczesnym pojeździe chłodzenia wymaga nie tylko silnik. Obecnie zdecydowana większość samochodów wyposażona jest w turbosprężarkę, pozwalającą uzyskać więcej mocy z mniejszej jednostki napędowej. Do ochrony turbosprężarki przed nadmiernym ciepłem, szczególnie przy dużym obciążeniu, zaczęto stosować dodatkowe pompy układu chłodzenia, zasilane bezszczotkowym silnikiem elektrycznym. Zapewniają one przepływ płynu chłodzącego nawet po zgaszeniu silnika, co chroni turbosprężarkę przez zwęglaniem oleju osadzonego na wirniku, a także eliminuje ryzyko powstania poduszki powietrznej, mogącej blokować pracę turbosprężarki przy kolejnym uruchomieniu. Jeśli nie jesteśmy pewni, że w taki system wyposażony jest nasz samochód, warto przed wyłączeniem silnika odczekać jedną minutę – szczególnie po pokonaniu dłuższej i bardziej obciążającej silnik trasy.

   

  NAJCZĘSTSZE USTERKI UKŁADU CHŁODZENIA

  Do problemów z chłodzeniem silnika przyczyniać może się wiele mniejszych usterek, takich jak wycieki płynu czy zaburzona praca wentylatora. Kierowca może próbować wychwycić występowanie tego typu problemów poprzez dokładną obserwację komory silnika i ustaleniu, czy wentylator układu chłodzenia przy chłodnicy pracuje bez wyraźnych oporów, a wokół silnika nie pojawiają się ślady po wyciekającym płynie.

  O poważniejszych nieprawidłowościach w działaniu układu chłodzenia kierowca najczęściej informowany jest za pomocą kontrolki płynu chłodniczego na tablicy rozdzielczej, mającej postać termometru osadzonego na falach wody. Wnikliwa diagnoza usterki często wymaga użycia specjalistycznych przyrządów diagnostycznych, a wymiana części powinna przebiegać zgodnie z rygorystycznymi zaleceniami producenta pojazdu.

  Powszechną przyczyną awarii układu chłodzenia silnika jest pompa wody, odpowiadająca za cyrkulację płynu chłodniczego w układzie. Często dochodzi do pęknięcia wirnika pompy, jeżeli jest wykonany z tworzywa sztucznego lub braku komunikacji z modułem silnika kontrolującym pracę pompy, a tym samym przepływ cieczy w układzie chłodzenia.

  Awaria układu chłodzenia to prosta droga do przegrzania i awarii silnika lub uszkodzenia drogiej w naprawie turbosprężarki. Aby tego uniknąć, warto przy naprawach korzystać z części zamiennych renomowanej marki. Doskonałym przykładem są komponenty z oferty Febi Bilstein, pozwalające zachować jakość na poziomie części montowanych fabrycznie w samochodzie.

  Po wymianie pompy wody koniecznie trzeba pamiętać o uzupełnieniu poziomu cieczy chłodzącej oraz przeprowadzeniu odpowietrzenia całego układu przy użyciu przyrządu diagnostycznego – najlepiej operację tę wykona za Ciebie wykwalifikowany mechanik, dlatego naprawę warto zlecić w jednym z serwisów sieci Euro Warsztat

  >>>>>>>>>> www.eurowarsztat.pl/mapa-warsztatow

  Newsletter

  Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu otrzymywania newslettera.
  Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może być w każdej chwili cofnięte.

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Groupauto Polska Sp. z o.o., z siedzibą Aleje Jerozolimskie 56C, 00-803 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO1 oraz uśude2 tj. na podstawie wyrażonej zgody w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany w formularzu rejestracji adres email.

  PEŁNA TREŚĆ KLAUZULI