• EUROWARSZTAT i DELPHI sponsorami programów w TVN Turbo
 • EuroWarsztat i Philipssponsorami programów w TVN Turbo
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 250 w Polsce, prawie 6 tys. na Świecie
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 250 w Polsce, prawie 6 tys. na Świecie
 • Dbamy o bezpieczeństwosprawdzaj stan swojego pojazdu w naszych punktach serwisowych

  Zanim kupisz używane opony – uważaj!

  9 marca 2015

   

  Wiosna to dla wielu kierowców sezon zakupu opon. Niestety – ze względu na ograniczone budżety wiele osób rozważa zakup ogumienia używanego. Naszym zdaniem nie ma to ekonomicznego uzasadnienia, ponieważ opona używana, choć tańsza , ma znacznie mniejszą wytrzymałość niż opona nowa – zazwyczaj wytrzymuje zaledwie sezon, podczas gdy nowa – przynajmniej dwa – trzy sezony.  Zakup używanych opon oznacza nie tylko problemy z przyczepnością, ale także ryzyko wystrzału opony lub problemy  z jej wyważeniem.

  Jeśli jednak mimo wszystko ktoś postanowił zaopatrzyć się w opony na rynku wtórnym przypominamy:

  Prawo o ruchu drogowym wyraźnie mówi, iż pojazd nie może być wyposażony "w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm.

   

  Eksperci z branży wskazują jasno, że kodeksowe minimum nie zapewnia bezpiecznej jazdy, szczególnie w deszczu. Graniczna głębokość bieżnika według niezależnych specjalistów to minimum 3 mm (dla opon letnich).

  Bieżnik opony mierzymy zawsze w kilku miejscach i wnioski wyciągamy na podstawie najgorszych wskazań. Większość opon ma w bieżniku wskaźniki zużycia – pokazujemy je na załączonym zdjęciu.

  Na rynku spotykamy także opony z nietypowymi oznaczeniami. Przykładem jest firma Nokian. Na bieżniku znajdują się cyfry o różnej głębokości. Wycieranie się kolejnych (znikanie) obrazuje jednoznacznie stan opony. Nowa opona ma cyfry od 3 do 8. Używane – odpowiednio mniej – np. od 3 do 5. W przypadku opon letnich obok cyfr znajduje się symbol kropli wody, a na oponach zimowych - symbol płatka śniegu.

   

   

  Newsletter

  Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najważniejsze informacje o promocjach i nowościach.

  Zapoznaj się z polityką prywatności