• Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie
 • Dbamy o bezpieczeństwosprawdzaj stan swojego pojazdu w naszych punktach serwisowych
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie

  Zanim kupisz używane opony – uważaj!

  9 marca 2015

   

  Wiosna to dla wielu kierowców sezon zakupu opon. Niestety – ze względu na ograniczone budżety wiele osób rozważa zakup ogumienia używanego. Naszym zdaniem nie ma to ekonomicznego uzasadnienia, ponieważ opona używana, choć tańsza , ma znacznie mniejszą wytrzymałość niż opona nowa – zazwyczaj wytrzymuje zaledwie sezon, podczas gdy nowa – przynajmniej dwa – trzy sezony.  Zakup używanych opon oznacza nie tylko problemy z przyczepnością, ale także ryzyko wystrzału opony lub problemy  z jej wyważeniem.

  Jeśli jednak mimo wszystko ktoś postanowił zaopatrzyć się w opony na rynku wtórnym przypominamy:

  Prawo o ruchu drogowym wyraźnie mówi, iż pojazd nie może być wyposażony "w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm.

   

  Eksperci z branży wskazują jasno, że kodeksowe minimum nie zapewnia bezpiecznej jazdy, szczególnie w deszczu. Graniczna głębokość bieżnika według niezależnych specjalistów to minimum 3 mm (dla opon letnich).

  Bieżnik opony mierzymy zawsze w kilku miejscach i wnioski wyciągamy na podstawie najgorszych wskazań. Większość opon ma w bieżniku wskaźniki zużycia – pokazujemy je na załączonym zdjęciu.

  Na rynku spotykamy także opony z nietypowymi oznaczeniami. Przykładem jest firma Nokian. Na bieżniku znajdują się cyfry o różnej głębokości. Wycieranie się kolejnych (znikanie) obrazuje jednoznacznie stan opony. Nowa opona ma cyfry od 3 do 8. Używane – odpowiednio mniej – np. od 3 do 5. W przypadku opon letnich obok cyfr znajduje się symbol kropli wody, a na oponach zimowych - symbol płatka śniegu.

   

   

  Newsletter

  Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu otrzymywania newslettera.
  Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może być w każdej chwili cofnięte.

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Groupauto Polska Sp. z o.o., z siedzibą Aleje Jerozolimskie 56C, 00-803 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO1 oraz uśude2 tj. na podstawie wyrażonej zgody w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany w formularzu rejestracji adres email.

  PEŁNA TREŚĆ KLAUZULI