• EuroWarsztat i Febisponsorami programów w TVN Turbo
 • EuroWarsztat i NTN-SNRsponsorami programów w TVN Turbo
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie
 • Dbamy o bezpieczeństwosprawdzaj stan swojego pojazdu w naszych punktach serwisowych
 • Międzynarodowa sieć serwisów samochodowych: 280 w Polsce, ponad 6 tys. na Świecie

  Świece żarowe - Kiedy robi się zimno

  31 grudnia 2014

  Objawy zużycia

  Typowym objawem zużycia świec żarowych jest utrudniony rozruch zimnego silnika. Kiedy już zapali – przez chwilę pracuje nierówno. Później objawy samoistnie ustępują. Sytuacja powtarza się każdego ranka. Skala problemów zależy od ilości zużytych świec i ciśnienia sprężania. Jeśli nie działa tylko jedna na cztery świece, a silnik jest stosunkowo młody  – wielu kierowców przymyka oko na niedogodności i czeka na ocieplenie, bądź.. nawet nie zdaje sobie sprawy z usterki. Gorzej jeśli zużyje się więcej niż jedna świeca – w takim wypadku trudności z rozruchem stają się bardziej poważne. Kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, przy niesprawnych wszystkich świecach żarowych szanse na rozruch są w zasadzie żadne – nawet jeśli mamy do czynienia z nowoczesnym systemem wtrysku bezpośredniego.


  Gdzie szukać przyczyn
  W większości przypadków źródłem problemów są niesprawne świece żarowe. Zdarza się jednak także, że szwankuje układ odpowiedzialny za ich zasilanie (przewody, połączenia elektryczne). Częstą usterką jest także przepalony bezpiecznik lub uszkodzony przekaźnik świec żarowych. W nowszych samochodach możliwe są także inne – pośrednie – awarie,  np. uszkodzenie czujnika temperatury cieczy chłodzącej czy paliwa przekazującego informacje do sterownika.


  Niespodzianki
  W przypadku niektórych diesli z wtryskiem bezpośrednim świece żarowe uruchamiane są dopiero wtedy, kiedy temperatura otoczenia spada poniżej określonego poziomu – np. poniżej 7 stopni czy poniżej zera. Może się zatem zdarzyć, że jeśli wprowadzimy samochód do serwisu, który jest jako tako ogrzany – będziemy mieli problemy ze zdiagnozowaniem usterki lub upewnieniem się czy wykonana naprawa przyniosła oczekiwany skutek. Prawda wyjdzie na jaw dopiero wtedy, kiedy samochód odstoi swoje przed warsztatem na mrozie – jeśli nie mamy pewności – lepiej cierpliwie poczekać godzinę czy dwie żeby wykonać test w „warunkach bojowych”.


  Czego nie robić
  Nie warto uruchamiać niesprawnego samochodu z pomocą linki, na hol. Grozi to uszkodzeniem napędu rozrządu.


  Co przy okazji?
  Niesprawne świece żarowe w sposób szczególny obciążają układ elektryczny. Nie pobierają wprawdzie prądu, ale zmuszają kierowcę do długotrwałego kręcenia rozrusznikiem – co obciąża zarówno sam rozrusznik jak i akumulator. Po wymianie świec warto zatem sprawdzić stan akumulatora.


  Pamiętaj
  - Zużyte świece żarowe utrudniają rozruch nie tylko starych diesli ale także tych nowoczesnych z wtryskiem bezpośrednim. Pamiętaj jednak, że aby je sprawdzić trzeba dysponować odpowiednim sprzętem elektronicznym lub zadbać o to aby w pomieszczeniu w którym przeprowadzamy test była odpowiednio niska temperatura a silnik – zimny.

  Newsletter

  Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu otrzymywania newslettera.
  Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może być w każdej chwili cofnięte.

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu zapisu na newsletter jest Groupauto Polska Sp. z o.o., z siedzibą Aleje Jerozolimskie 56C, 00-803 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO1 oraz uśude2 tj. na podstawie wyrażonej zgody w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną (newsletter) na podany w formularzu rejestracji adres email.

  PEŁNA TREŚĆ KLAUZULI